Woda pokrywa większą część naszej planety (około 72% powierzchni), ale zasoby wody pitnej są znacznie mniejsze (zaledwie 4% wody). Dodatkowo rozmieszczone są one w sposób nierównomierny i często występują w postaci wody niedostępnej dla człowieka – w formie lodowców, śniegu i wód gruntowych. W praktyce do dyspozycji człowieka pozostaje zatem zaledwie 0,4% ogólnego zasobu wody, jaka znajduje się na naszej planecie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie gospodarowanie wodą i odpowiedzialne jej wykorzystanie.

Dostęp do świeżej i czystej wody ma olbrzymi wpływ na stan naszego zdrowia i jakość naszego życia. Woda to możliwość rozwoju, to energia i żywność. A co się stanie, gdy wody zabraknie?

Wraz z rozwojem cywilizacji i wzrostem liczby ludności świata stale wzrasta nasze zapotrzebowanie na świeżą wodę. W ostatnim wieku to zapotrzebowanie wzrosło dwukrotnie i stale wzrasta. Według prognoz UNESCO, już w 2020 roku niedobory wody staną się poważnym problemem zagrażającym egzystencji milionów ludzi na niektórych obszarach naszej planety, zwłaszcza w pustynniejących regionach Afryki, ale także w Australii, Azji, a nawet na kontynencie europejskim. Już dziś nawet 30% światowej populacji zmaga się z niewystarczającym dostępem do świeżej wody pitnej, z jej złą jakością i wynikającymi z tego konsekwencjami – z chorobami, niedożywieniem i nieurodzajem.

Nierównomierne rozmieszczenia zasobów wody pitnej jest czymś naturalnym, jednak na etapie gwałtownego wzrostu populacji może być przyczyną katastrof humanitarnych w różnych zakątkach świata. Co ciekawe, Polska również należy do regionów ryzyka. Jesteśmy dopiero na 20 miejscu w Europie pod względem dostępności do wody pitnej. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to zaledwie 4,5m3 wody na dobę, przy średniej światowej 33m3 wody na dobę i średniej europejskiej 11m3 wody na dobę, na jednego mieszkańca. Największymi zasobami wody pitnej dysponują takie kraje jak Brazylia, Rosja, Kanada i Stany Zjednoczone, a w Europie Szwecja i Norwegia.

W dobie stale kurczących się zasobów wody pitnej ważne jest podejmowanie zakrojonych na szeroką skalę działań, dzięki którym tej wody będzie więcej i będzie to woda lepszej jakości. Podejmowanie takich działań obejmować powinno przede wszystkim te regiony świata i te kraje, w których dostępność do wody pitnej jest zła lub bardzo zła. Takie działania powinny być podejmowane również w naszym kraju, który już w niedalekiej przyszłości może borykać się z problemem ograniczonej dostępności do wody pitnej.

Formularz kontaktowy

logo_astaldi
logo_atal
logo_gulermak
logo_Hochtief
logo_hydrobudowa
logo_mpwik
Previous Next Play Pause
Powierzchnie, które mają zdolność do odpychania cząsteczek wody nazywamy powierzchniami hydrofobowymi. Nauka poznaje coraz więcej materiałów o tej...

Czytaj więcej...

Bez wody nie ma życia. Większość z nas zna tę prostą prawdę, jednak nie do końca rozumie jej znaczenie. Każdy wie czym jest woda i jakie jest jej zastosowanie, nie...

Czytaj więcej...

Nie od dziś wiadomo, że rośliny to zielone płuca Ziemi, które pochłaniają dwutlenek węgla i przetwarzają go na tlen. Od pewnego czasu rośliny wykorzystywane są...

Czytaj więcej...

Społeczność

soc1

Informacje